Haber

İYİ Parti Kayseri ‘yol’ gösterdi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Güzel Parti Küme Başkan Yardımcısı Kazım Yücel, ana yollardaki trafik akışının sürekli trafik ışıklarıyla kesilmesine tepki gösterdi. Bu durumun sürdürülebilir olmadığına işaret eden Yücel, analiz önerilerini de sıraladı.

ARAÇSIZ YOLLARDA BAŞARISIZ DURAKLAMAYIN

İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi çıkış noktasında açıklama yapan Yücel, bu duruma dikkat çekti. Yücel, “Kayseri-Adana yolunun 20. kilometresinde Örenşehir Mahallesi kavşağındayız. Bunun gibi birçok mahallemizde kavşak ve çıkışlarımız var. Şehirlerarası trafik hep buradan akıyor. Uzun yoldan gelen araçlar iki dakikada bir geliyor.” trafik akıyor kırmızı ışıkta bekliyorlar neden bekliyorlar” diye baktık. Örenşehir ve benzeri mahallelerden araç çıkması durumunda kırmızı ışık sürekli yanar. Mahalleden ayrılan araç da yok. Ancak o tonajdaki araçlar fren yapıp iki dakika beklemek zorunda kalıyor, havayı kirletiyor ve o tonajdaki araçlar iki dakika sonra yakıt tüketiyor” dedi.

TÜRKİYE BÜTÇESİNE BÜYÜK KATKI

Yücel, “Sadece Örenşehir ve Kayseri’de değil Türkiye’de böyle çok yer var. Hesap yaptığınızda bu durum ortadan kalktığında Türkiye bütçesine büyük katkı sağlanabilir. Mahalle olsa 50 tane olsa. -Günde 60 araç buradan sonra köy veya köy mahalle çıkışına sarı çizgi çekebilirsiniz o sarı çizgiye gelen aracın lastiğini taktığınızda araca ‘dur’ diyor anayol üzerinde.Sonra trafik akışı durur ve mahalleden çok araç geliyorsa vatandaş güzergahına devam eder.Diyelim ki yayalar geldi yola indi.Yayalar için de bir düğme koydunuz ve” Trafik akışının iki dakikada bir kesilmesine izin vermiyorsunuz. Yolda inen vatandaş düğmeye basıyor, araç akışı duruyor ve vatandaş geçiyor. Şimdi bunları ülke genelinde hesaplamanız gerekiyor” dedi.

VATANDAŞTAN HER ZAMAN TASARRUF BEKLİYORSUNUZ

Yücel, “Siz her zaman vatandaştan ve cebinden tasarruf bekliyorsunuz. Ama devlet olarak bu konuda herhangi bir çalışma yapmıyorsunuz. Bu anlamda günlük yakıt israfımızı çoğalttığımızda hayal bile edemeyeceğimiz bir rakamla karşılaşacaksınız. Tabii bir de ortaya çıkan hava kirliliği var. Tahminen 50-60 yaya için bu trafik akışını 24 saat durduruyorsunuz. Bunun analiz edilmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu