Haber

Ursula von der Leyen: Avrupa her zaman Ukrayna’nın yanında olacak

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Başkanı Ursula von der Leyen, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Rus güçlerinin saldırısı altındaki Ukrayna, Leyen’in gündemindeydi.

“Ukrayna Rusya’yı püskürtüyor”

Savaşın başladığı Şubat ayında birçok kişinin Kiev’in birkaç gün içinde düşeceğine dair öngörülerine işaret eden Leyen, şunları kaydetti: Ancak bu varsayımlar, Ukrayna halkının ahlaki ve fiziksel kalbini açıklamıyor” dedi.dedim.

Leyen, Ukrayna’nın Rusya’yı her şeye rağmen geri püskürttüğünü söyledi. Rusya’nın sivillere yönelik amansız saldırıları bile bu kararlılığı sarsamadı.”dedi.

Zelenska’ya seslendi: Dünyayı yerinden oynattın

Leyen, dinleyiciler arasında bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin eşi Olena Zelenska’ya seslenerek, “Geçen yıl ülkeniz dünyayı yerinden oynattı ve Avrupa’ya ilham verdi.”sözünü kullandı.

“Ukraynalı dostlarımızın yanındayız”

AB Komite Lideri, “Avrupa her zaman yanınızda olacaktır. Ne kadar sürerse sürsün biz Ukraynalı dostlarımızın yanındayız. Rus suçları cezasız kalmayacak.”ekledi.

Leyen: Kiev, AB aday ülkesi

Guardian’a göre Ukrayna’nın AB’ye aday bir ülke olduğuna dikkat çeken Ursula von der Leyen, Avrupa ülkelerinin Kiev’e “giderek daha kritik silahlar” sağladığını ve 4 milyon Ukraynalıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

3 milyar avroluk mali destek

Leyen ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun Pazartesi günü Ukrayna’ya 2023’te 18 milyar avroluk takviye paketinin bir parçası olacak 3 milyar avroluk mali takviye sağlayacağını açıkladığını yineledi.

Bu önlem, hastanelerin ve okulların desteklenmesine, maaşların ve emekli maaşlarının ödenmesine yardımcı olacaktır.

haberazdavay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu